Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Ustalenie danych sprawcy naruszenia dóbr osobistych w Internecie

Z kronikarskiego obowiązku chciałbym odnotować ciekawą inicjatywę, która jakiś czas temu pojawiła się w Sejmie, a mianowicie projekt ustawy, która w zamierzeniu miała ułatwić dochodzenie roszczeń w przypadku naruszenia dóbr osobistych w Internecie. Projekt ustawy został już odrzucony, więc w temat nie będę się zagłębiał. Poniżej kilka słów o tej inicjatywie.

Projektowana ustawa miała dotyczyć spraw o ochronę dóbr osobistych, jeżeli do ich naruszenia doszło za pośrednictwem Internetu, a poszkodowany nie zna danych osobowych sprawcy, koniecznych do wniesienia pozwu. W takich sytuacjach poszkodowany mógłby wnieść pozew bez podawania danych osobowych sprawcy. Dopiero sąd miałby się zwrócić do operatora publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych o udostępnienie danych umożliwiających identyfikację sprawcy.

Nie oceniając poszczególnych przepisów projektu, uważam, że wprowadzenie takiego mechanizmu z pewnością ułatwiłoby dochodzenie roszczeń związanych z naruszeniami dóbr osobistych w Internecie, gdzie często sprawca pozostaje anonimowy (do czasu!). Odrzucenie projektu ustawy nie oznacza oczywiście, że ustalenie danych sprawcy jest niemożliwe. Poszkodowany ma co najmniej dwie ścieżki działania (GIODO, Policja – pisałem o nich jakiś czas temu na blogu). Dochodzenie swoich praw w takich sytuacjach jest jak najbardziej możliwe.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w ochronie Twoich dóbr osobistych w Internecie, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. +48 505 975 749

e-mail: info@kancelariamojecki.pl

A jeśli spotkałeś się z opisywanym problemem i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, to pozostaw komentarz pod tym artykułem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *