Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Czy umowa o zakazie konkurencji przechodzi na nowego pracodawcę w razie przejścia zakładu pracy?

Wyobraź sobie taką sytuację: przejmujesz zakład pracy od innego pracodawcy. W tymże zakładzie pracy zatrudnionych jest kilku kluczowych pracowników mających bezpośredni kontakt z kluczowymi klientami oraz dostęp do niemal wszystkich istotnych informacji. Poprzedni pracodawca zawarł z tymi kluczowymi pracownikami umowy o zakazie konkurencji zarówno w czasie trwania stosunku pracy, jak i po jego ustaniu. Idealnie. Po jakimś czasie ci kluczowi pracownicy odchodzą z Twojej firmy i od razu zaczynają własną działalność konkurencyjną wobec Twojej. Myślisz sobie, że wszystko załatwisz umową o zakazie konkurencji, którą z tymi pracownikami zawarł poprzedni pracodawca? W myśl jednego z orzeczeń Sądu Najwyższego możesz być niemile zaskoczony.

Sąd Najwyższy uznał bowiem, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest elementem stosunku pracy, który podlega regulacji z art. 23(1) Kodeksu pracy, w związku z czym wynikające z niej zobowiązanie do wypłaty odszkodowania nie przechodzi na nowego pracodawcę. W sprawie rozpatrywanej przez Sąd Najwyższy było to akurat rozstrzygnięcie korzystne dla nowego pracodawcy, który nie widział interesu w tym, aby konkretnego pracownika obejmował zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy oraz aby wypłacać takiemu pracownikowi odszkodowanie. Jednakże inny pracodawca w takiej sytuacji mógłby mieć problem, gdyby zależało mu na trwaniu zakazu konkurencji.

Warto jednakże pamiętać, że w innym wcześniejszym orzeczeniu Sąd Najwyższy uznał, że umowa o zakazie konkurencji jednak przechodzi na nowego pracodawcę.

O czym zatem warto pamiętać? Jeśli przejmujesz zakład pracy, zadbaj o to, aby pracownicy podpisali z Tobą nowe umowy o zakazie konkurencji, jeśli oczywiście zależy Ci na takich umowach.

Dariusz Mojecki

Radca prawny

Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *