Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Opłaty półkowe: logistyczne i transportowe

Niewiele ponad pół roku temu UOKiK nałożył karę na Eurocash za pobieranie niedozwolonych opłat od dostawców produktów rolno-spożywczych. Dotyczyło to opłat za usługi, które albo nie były wykonywane na ich rzecz albo były wykonywane, ale o ich realizacji dostawcy nie byli informowani. Opłaty półkowe wciąż żywe.

Trochę wcześniej UOKiK zajmował się tematem rabatów retro, bonusów itp. pobieranych przez Biedronkę.

Teraz UOKiK poinformował o kolejnych postępowaniach wyjaśniających.

opłaty półkowe: logistyczne i transportowe

Czy opłaty logistyczne to niedozwolone opłaty półkowe?

W komunikacie z 6 lipca 2022 r. UOKiK poinformował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie praktyk stosowanych przez Żabkę Polska, Dino i Selgros.

Problem dotyczy opłat za transport produktów z magazynów centralnych sieci do ich poszczególnych sklepów.

UOKiK podkreśla, że postepowanie toczy się „w sprawie” a nie „przeciwko”. Z niecierpliwością czekam jednak na rozstrzygnięcie tych postępowań.

Postępowania wyjaśniające w sprawie innych sieci

Wcześniej UOKiK poinformował, że wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie opłat pobieranych przez Carrefour i Auchan.

Tamto postępowanie również dotyczyło tej samej tematyki, czyli opłat pobieranych za transport z magazynów centralnych do sklepów.

Ewentualne decyzje UOKiK mogą wiele rozjaśnić w kwestii opłat logistycznych i transportowych. Bo przecież sieci zawsze twierdziły, że tego typu opłaty są korzystne dla dostawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *