Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Pracownicze know-how – czy jest tajemnicą przedsiębiorstwa?

Na blogu coraz więcej uwagi poświęcam zagadnieniom związanym z zakazami konkurencji i tajemnicą przedsiębiorstwa. Coraz więcej tego typu spraw trafia zresztą do mojej Kancelarii. Widać, że przedsiębiorcy stają się coraz bardziej świadomi możliwości ochrony istotnych dla nich informacji. Dzisiaj chciałbym napisać kilka słów o tzw. „pracowniczym know-how”. Zapytasz zapewne, a co to jest? Tym pojęciem można określić indywidualne umiejętności i doświadczenie, które pracownik zdobywa w trakcie świadczenia pracy, w tym informacje wchodzące w skład powszechnej, lecz specjalistycznej wiedzy. Oczywiste jest, że oprócz informacji, które mogą stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa (dane sprzedażowe, informacje o pracodawcy, o klientach, o technologii produkcji, o planach inwestycyjnych itp.), pracownik cały czas uczy się, zdobywa wiedzę i doświadczenie. I z pewnością nie wszystko może stanowić przedmiot ochrony dla pracodawcy.

Rozróżnienie pomiędzy pracowniczym know-how a tajemnicą przedsiębiorstwa wymaga dokładnej analizy każdej sytuacji. Jest to dość trudna analiza, ale da ona nam odpowiedź na pytanie, czy np. konkretna informacja może być przez pracownika wykorzystywana po zakończeniu stosunku pracy, czy też pracownik nadal ma obowiązek zachowania tej informacji w tajemnicy. Generalnie przyjmuje się bowiem, że pracownicze know-how nie stanowi tajemnicy przedsiębiorstwa.

Bardzo istotny pogląd w tym zakresie wyraził w jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy. Uznał on, że o ile pracownicze know-how nie podlega ochronie jako element tajemnicy przedsiębiorstwa, to istnieje możliwość zawarcia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem odrębnej umowy zakazującej pracownikowi posługiwania się pracowniczym know-how w celach konkurencyjnych. Niestety Sąd Najwyższy nie uzasadnił bliżej tego poglądu, a jest on bardzo ciekawy, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy chcieliby lepiej chronić swoje interesy. Dla zainteresowanych dane orzeczenia: Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2000 r., I CKN 304/00 .

Dariusz Mojecki

Radca prawny

Kraków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *