Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Zakaz konkurencji: Nakaz zapłaty to nie wyrok

Dostałeś nakaz zapłaty w sprawie o zakaz konkurencji? Dowiedz się, co zrobić!

Dostałeś z sądu list. Otwierasz, widzisz nagłówek: „Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym”. Co to jest? Czytasz dalej:

„Sąd nakazuje pozwanemu Janowi Kowalskiemu, aby zapłacił powodowi  XYZ sp. z o.o. kwotę 50 000,00 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie liczonymi od dnia 21 września 2018 r. do dnia zapłaty oraz kwotę 4 900,00 zł tytułem kosztów procesu w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu, albo wniósł w tymże terminie sprzeciw”.

Do nakazu zapłaty dołączony plik dokumentów. Pozew. Pracodawca zarzuca ci naruszenie zakazu konkurencji.

Nakaz zapłaty to często pierwszy w ogóle sygnał, że pracodawca zarzuca ci naruszenie zakazu konkurencji. No, czasem najpierw jest wysłane przez pracodawcę wezwanie do zapłaty.

Ale co, sąd już wydał od razu wyrok? A przecież nie dostałeś pozwu ani zawiadomienia o rozprawie? Czy sąd mógł tak zrobić?

Odpowiedź brzmi: mógł, ale to nie koniec sprawy, ale w zasadzie dopiero początek, jeśli wniesiesz sprzeciw od nakazu zapłaty.

Nakaz zapłaty to nie wyrok. Dopiero nakaz zapłaty, którego nie zaskarżysz, ma skutki prawomocnego wyroku. Jeśli więc uważasz, że pozew jest niezasadny, to musisz się spieszyć, aby w dwa tygodnie zebrać dowody i napisać sprzeciw. Wtedy sprawa będzie rozpoznana na rozprawie, będą przeprowadzone dowody i będą słuchani świadkowie. Ale…

Zakaz konkurencji: Nakaz zapłaty to nie wyrok

Dlaczego sąd wydał nakaz zapłaty w sprawie o zakaz konkurencji?

Nakaz w postępowaniu upominawczym (może być wydany jeszcze w innych postępowaniach, ale to już inna kwestia) wydawany jest co do zasady wtedy, gdy sprawa dotyczy zapłaty konkretnej kwoty. Jeśli np. wskazane w pozwie okoliczności nie budzą wątpliwości ani pozew nie jest oczywiście bezzasadny, to sąd wydaje nakaz zapłaty. Ale nie oznacza to, że sąd już cokolwiek definitywnie rozstrzygnął. Jeśli złożysz sprzeciw, to prawdziwe rozpoznawanie sprawy dopiero się rozpocznie. Zgodnie z przepisami w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc i wyznaczana jest rozprawa. A póki co musisz się tylko skupić na odpowiednim przygotowaniu sprzeciwu.

Jak napisać sprzeciw od nakazu zapłaty?

Sprzeciw od nakazu zapłaty wysyłasz do sądu, który wydał nakaz zapłaty. Dane adresowe masz w przesyłce z sądu, na kopercie czy w nagłówku pisma przewodniego.

W sprzeciwie musisz wskazać:

✔️ czy zaskarżasz nakaz w całości czy w części,

✔️ przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy (to np. zarzuty nieprawidłowego wskazania wartości przedmiotu sporu, niewłaściwości miejscowej sądu, zapisu na sąd polubowny lub zawarcia umowy o mediację)

Oprócz tego sprzeciw musi zawierać standardowe elementy każdego pisma procesowego, w tym:

sygnaturę akt

✔️ oznaczenie stron, ich przedstawicieli i pełnomocników;

✔️ oznaczenie rodzaju pisma, czyli „sprzeciw od nakazu zapłaty”

✔️ fakty oraz dowody

✔️ podpis

✔️ wymienienie załączników.

Pamiętaj, gdy dostałeś nakaz zapłaty w sprawie o zakaz konkurencji, musisz działać szybko. Dwa tygodnie to wcale nie jest dużo czasu. W dwa tygodnie musisz zdobyć dowody, przeanalizować ważność zakazu konkurencji i napisać pismo, które będzie mogło przekonać sąd o twojej słuszności.

W tym miejscu powinien być wielki napis *reklama*. Bo zaraz zaproponuję Ci skorzystanie z e-konsultacji, wzorów umów i poradnika. Potrzebujesz szybkiej porady prawnej na temat umowy lojalnościowej? Konsultacje możesz zamówić przez Internet❗️

Możesz też szybko kupić poradnik, w którym odpowiadam na 50 pytań istotnych w sprawie o zakaz konkurencji.

Potrzebujesz umowy o zakazie konkurencji? Wzory umów możesz kupić w moim sklepie:

✔️ umowa o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

✔️ umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Masz niedosyt wiedzy? Przeczytaj więcej o umowie o zakazie konkurencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *