Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Brak odszkodowania w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia

Zakaz konkurencji to niezwykle istotny temat zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników, szczególnie tych pracujących na kluczowych stanowiskach. Dlatego też często do tego tematu wracam. Jeśli jesteś uważnym czytelnikiem mojego bloga, to wiesz już, że interesy przedsiębiorcy w przypadku odejścia pracownika mogą być chronione umową o zakazie konkurencji oraz umową o zachowaniu poufności. Obie te umowy chronią odrębne interesy pracodawcy. Wiesz już też, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia powinna określać przysługujące byłemu pracownikowi odszkodowanie za stosowanie się do zakazu konkurencji. Ale czy wiesz, co się dzieje, jeśli takiego odszkodowania umowa nie przewiduje.

Część z Was zapewne chciałaby, aby w takiej sytuacji zakaz przestawał zobowiązywać. A część chciałaby, aby zakaz obowiązywał nadal, a były pracodawca była zobowiązany do zapłaty odszkodowania wynikającego z Kodeksu pracy. Wszystko zapewne zależy od tego, czy macie na oku pracę, która wiązałaby się z naruszeniem zakazu konkurencji.

Od razu powiem, że Kodeks pracy nie reguluje wprost tej sytuacji, stąd też wszystko zależy od orzecznictwa. A Sąd Najwyższy zdaje się przychylać do poglądu, że brak określenia w umowie odszkodowania za zakaz konkurencji nie powoduje, że umowa jest nieważna bądź nieskuteczna. Przyjmuje się, że byłemu pracownikowi w takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie w wysokości minimalnej określonej przez Kodeks pracy (odszkodowanie nie niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji). Tak więc w myśl tego orzecznictwa (które oczywiście może ulec zmianie), nawet jeśli umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie przewiduje odszkodowania dla byłego pracownika, to pracownik nadal jest zobowiązany do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej, a pracodawca – do zapłaty odszkodowania. A zakaz konkurencji może ustać, jeżeli pracodawca nie będzie się wywiązywał z obowiązku zapłaty odszkodowania.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w przygotowaniu bądź ocenie umowy o zakazie konkurencji, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. +48 505 975 749

e-mail: info@kancelariamojecki.pl

A jeśli spotkałeś się z opisywanym problemem i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, to pozostaw komentarz pod tym artykułem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *