Blog (Nie)uczciwa konkurencja

Kara dla Kaufland od UOKiK. Opłaty półkowe: ciąg dalszy

UOKiK wydaje kolejne decyzje w sprawie sieci handlowych pobierających od dostawców różne opłaty czy rabaty. Była już wydana decyzja w sprawie rabatów pobieranych przez Biedronkę. Potem decyzja w sprawie opłat pobieranych przez Eurocash. Teraz UOKiK poinformował, że kara dla Kaufland wyniosła ponad 120 milionów. Mimo zmian w nazewnictwie opłat widać, że opłaty półkowe mają się dobrze.

kara dla kaufland opłaty półkowe

Kara dla Kaufland. Za co?

Na stronie UOKiK została opublikowana sama sentencja decyzji bez uzasadnienia. Nie znam więc szczegółów praktyk stosowanych przez Kaufland. Od decyzji przysługuje jeszcze odwołanie.

Ale już teraz wiadomo, że UOKiK zakwestionował:

  1. zawieranie z dostawcami produktów rolnych i spożywczych umów określających warunki współpracy na dany rok już po jego rozpoczęciu z obowiązkiem rozliczenia różnicy pomiędzy nowymi a poprzednio obowiązującymi warunkami współpracy za okres od 1 stycznia do dnia podpisania umowy; innymi słowy dostawcy współpracowali z Kaufland na warunkach, których jeszcze nie znali; a później musieli jeszcze Kauflandowi dopłacić różnicę pomiędzy starymi warunkami a nowymi,
  2. pobieranie od dostawców rabatów na podstawie zawieranych po zakończeniu okresu rozliczeniowego porozumień bez uzgodnienia przed rozpoczęciem danego okresu rozliczeniowego wysokości tych rabatów oraz warunków ich przyznania; również tu chodziło o pobieranie rabatów za okresy wcześniejsze.

UOKiK stwierdził, że powyższe działania zostały zaniechane przez Kaufland 31 grudnia 2020 r.

Opłaty półkowe

W swojej praktyce wielokrotnie spotkałem się z ukrywaniem opłat półkowych pod postacią rabatów, bonusów itp. Pisałem m.in. o tym, że rabat potransakcyjny może być traktowany jako niedozwolona opłata półkowa. Podobnie jak premia roczna.

Możliwe jest, ze w taki sam sposób można zakwalifikować rabaty zakwestionowane w decyzji UOKiK. Urząd stwierdził, że pobieranie tych rabatów oznaczało nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej przez Kaufland. Oczywiście każda taka opłata wymaga odrębnej analizy.

Czy można odzyskać rabaty od Kauflanda?

Prezes UOKiK w komunikacie podkreślił, że możliwe jest, aby dostawcy sieci Kaufland ubiegali się o odszkodowanie na drodze sądowej. Co istotne, Prezes UOKiK wskazał, że „dzięki inicjatywie Prezesa UOKiK w nowej ustawie o przewadze kontraktowej, która weszła w życie 23 grudnia 2021 roku, znalazł się przepis dający Prezesowi Urzędu możliwość przedstawiania istotnego poglądu w sprawie. To rozwiązanie będzie wsparciem prawnym dla przedsiębiorcy lub rolnika dochodzącego swoich roszczeń na drodze sądowej od dużego kontrahenta z branży rolno-spożywczej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *